Ul. Szkolna 64a,
09-100 Płońsk

Metody

Metody

W swej pracy wykorzystuję różne metody rehabilitacji. Ich dobór poprzedzam dokładnym wywiadem medycznym, który przeprowadzam z każdym pacjentem. 

Poniżej opisuję kilka z nich:

  • KALTERBORN- EVJENTH – badanie i leczenie dysfunkcji układu ruchu pacjenta, poprzez wykonywanie specyficznych technik ruchowych. W odróżnieniu od uprawianego przez laików „kręgarstwa” cechuje się medycznym wykształceniem terapeuty – które ja posiadam, umożliwiającym postawienie dokładnej diagnozy, oraz wskazań i przeciwwskazań do leczenia manualnego. Terapia manualna bo o niej tu mowa to jedna z metod fizjoterapii i jednocześnie terapia holistyczna, której celem jest nie tylko doraźne złagodzenie dolegliwości, ale możliwie trwała poprawa stanu zdrowia pacjenta poprzez odblokowanie stawów kręgosłupa i przywrócenie zaburzonej ruchomości w leczonych obszarach. Terapia manualna to naturalna i nieinwazyjna metoda leczenia i diagnostyki stosowana w odwracalnych dysfunkcjach elementów tworzących układ ruchu, takich jak mięśnie, stawy, więzadła, kręgosłup. Do diagnozowania i leczenia wykorzystywane są dłonie i dotyk oraz różne rodzaje ucisku.

Uwaga poddanie się terapii manualnej u osób o wątpliwych lub żadnych kwalifikacjach medyczny jest niebezpieczne dla Państwa zdrowia, dlatego warto za każdym razem sprawdzać kwalifikacje osób, u których korzystamy z takich metod. Jeden źle wykonany zabieg może nieść za sobą przykre konsekwencje już na całe życie, dlatego kwalifikacje i wiedza medyczna są tak bardzo ważne.

  • METODA MC KENZIEGO – W ok. 90% przypadków sprawcą naszych kłopotów z kręgosłupem jest uszkodzony krążek międzykręgowy (dysk). Wewnętrzne elementy uszkodzonego dysku mają skłonność do przemieszczania się z każdym ruchem bądź zmianą pozycji ciała. 

Badanie metodą McKenziego pozwala mi ustalić kierunek przemieszczenia uszkodzonych tkanek, dzięki czemu wiem jakim ruchem ciała chory ma wprowadzić na swoje miejsce przemieszczone, uszkodzone tkanki krążka. Pacjent czynnie, ruchem wykonywanym samodzielnie albo wraz z moją pomocą koryguje zaburzenia struktury uszkodzonego dysku, uzyskując jednocześnie szybkie zmniejszenie lub całkowitą eliminację bólu. Jeśli przyczyną bólu nie jest uszkodzenie dysku, lecz utrata elastyczności i prawidłowej ruchomości kręgosłupa (najczęściej spowodowana siedzącym trybem życia i zbyt jednostajnymi pozycjami w życiu codziennym) – wówczas leczenie przyczynowe polega na stopniowym usuwaniu istniejących ograniczeń ruchomości. Dokonuję tego za pomocą indywidualnie dobranych ćwiczeń, mających na celu stopniowe przywracanie normalnej elastyczności tkanek. Jest to proces powolny, dlatego w tych przypadkach nie można spodziewać się szybkiego efektu terapii, która musi trwać nieco dłużej. Największą zaletą metody McKenziego jest nastawienie na eliminację przyczyn problemów, nie zaś jedynie skutków, którymi są odczuwane przez chorego bóle.

 

  • METODA PNF (Proprioceptiv Neuromuscular Facilitation)– czyli torowanie nerwowo-mięśniowe. Jest to sposób leczenia dysfunkcji nerwowo-mięśniowych, objawiających się zaburzeniami pracy na obwodzie (spastyczność, sztywność, wiotkość, zaburzenia koordynacji i siły) za pomocą torowania, ułatwiania przepływu informacji – głownie poprzez pobudzenie proprioreceptorów (receptorów narządu ruchu). Zastosowanie: udary mózgu, SM, MPDz, urazy rdzenia kręgowego, choroba Parkinsona, stan pourazach ortopedycznych operacjach, choroby nerwowo-mięśniowe, skoliozy

 

  • KINESIOTAPING – (nalepianie plastra) polega na umieszczeniu na ciele, w ściśle określony sposób, nierozciągliwego, lub elastycznego plastra. Kinesiotaping opiera się na stosowaniu specjalnej taśmy/plastra którego grubość, ciężar właściwy i rozciągliwość są zbliżone do parametrów ludzkiej skóry. Jest to plaster o elastyczności 130-140% (nie ogranicza ruchów), rozciągający się tylko na długość, o ciężarze i grubości zbliżonych do do parametrów skóry, niezawierający leków ani latexu odporny na działanie wody, umożliwiający przepływ powietrza dzięki falowemu utkaniu.
Kinesiotaping znajduje zastosowanie w fizjoterapii przeciwbólowej, ortopedycznej, sportowej, neurologicznej, pediatrycznej, pooperacyjnej, ginekologicznej, onkologicznej.
 
Kinesiotaping stymuluje zakończenia nerwowe na skórze, pozwala na zachowanie pełnego zakresu ruchu, świadomą normalizację napięcia mięśniowego, aktywowanie mięśni uszkodzonych, zmniejsza ból i nienaturalne odczucia skóry, likwiduje zastoje i obrzęki limfatyczne oraz koryguje niewłaściwe pozycje partnerów stawowych, koryguje ułożenia powięzi i skóry i poprawia mikrokrążenie.
 
Zabieg poprzedzam dokładną diagnostyką w celu określenia problemu i zaplanowania
odpowiedniego postępowania terapeutycznego. Po ustaleniu przyczyny dysfunkcji przygotowuję plaster (odpowiednio przycinam i modeluję) oraz skórę do aplikacji. Taśmy nie zawierają żadnych leków, a ich działanie terapeutyczne związane jest tylko i wyłącznie z odpowiednią techniką naklejania. Co ważne – są hipoalergiczne, nie ograniczają ruchów i rozciągają się tylko na długość. W czasie terapii pacjent nie czuje dyskomfortu. Plaster jest wodoodporny, swoją strukturą zbliżony do skóry. Nie powinien powodować podrażnień, ani nieprzyjemnych odczuć. Po zmoczeniu należy delikatnie osuszyć go ręcznikiem unikając pocierania, powinien trzymać się przez ok. 3-5 dni. Po tym okresie, jeżeli będzie taka potrzeba ponawiam zastosowaną metodę.
 
WSKAZANIA DO KINESIOTAPINGU :
 
zespoły bólowe kręgosłupa i stawów kończyn, korekcji postawy (wady postawy, skoliozy), terapii stanów pourazowych mięśni i stawów, zwichnięć i skręceń, terapia dolegliwości bólowych kobiet w czasie ciąży, stały drenaż limfatyczny.

 

  •  SUCHE IGŁOWANIE
Suche igłowanie jest inwazyjną techniką, która wykorzystuje cienką nitkowatą igłę do penetracji skóry i stymulowania leżących poniżej mięśniowo-powięziowych punktów spustowych, tkanki mięśniowej w celu leczenia bólu nerwowo-mięśniowo-szkieletowego i zaburzeń ruchowych. W przeciwieństwie do igłowania na mokro, gdzie stosuje się igły z otworem do podawania np. kortykosteroidów, środków znieczulających lub innych środków, igłowanie na sucho wymaga wprowadzenia cienkich igieł, stosowanych w akupunkturze, bez iniekcji.
 

Igłoterapia posiada zastosowanie w bardzo wielu dolegliwościach bólowych. Przykładowe z nich to: rwa kulszowa i zespoły konfliktów dyskowo-korzeniowych, cieśń podbarkowa, zespół cieśni kanału nadgarstka, łokieć tenisisty, łokieć golfisty, kolano skoczka, kolano biegacza, zapalenie rozcięgna podeszwowego i ostroga piętowa, kręcz szyi, ból wynikający z napięcia i sztywności tkanki mięśniowo-powięziowej, zapalenia kaletek, bóle, zawroty głowy.

 

  • REHABILITACJA NEUROLOGICZNA – po udarach i urazach czaszkowo – mózgowych, wypadkach komunikacyjnych.

 

  • ZABIEGI REHABILITACYJNE PO ZŁAMANIACH I URAZACH
Urazy niestety z pozoru błahe często skutkują dość długim powrotem do pełnej sprawności. Dotkliwymi skutkami unieruchomienia kończyny po urazach jest osłabienie lub utrata siły mięśni i ruchomości stawów. Następnym krokiem w procesie leczenia urazów takich jak złamanie, pęknięcie, skręcenie czy stłuczenie jest regularna rehabilitacja. Częstym problemem towarzyszącym urazom jest obrzęk, który można wyeliminować ćwiczeniami pobudzającymi przepływ limfy.
 
Kiedy obrzęk jest opanowany, a zabezpieczone opatrunkiem gipsowym miejsce złamania (lub innego urazu) goi się, wprowadzam stopniowo ćwiczenia mające na celu pobudzenie mięśni i układu. Po likwidacji unieruchomienia wprowadzam masaż po złamaniach i kontynuuje ćwiczenia, których celem jest wzmocnienie siły mięśniowej oraz poprawa ruchomości w stawie, który był unieruchomiony.
 
Oferuję Państwu kompleksową fizjoterapię odpowiednio dostosowaną do jego zaleceń, czasu, potrzeb i wymagań. Zapraszam więc do kontaktu.